Kesmeyin, onlar benim çocuklarım

Bursa'nın İznik ilçesinde Botaş'ın projelendirip onayladığı doğalgaz boru hattının binin üzerinde zeytin ağacının kesilmesine sebep olacağı ileri sürülürken, gözyaşları içinde zeytin ağaçlarına sarılarak, "Onlar benim çocuklarım, kesmeyin" diyen Sevim Alptekin, çevrecilerden destek istiyor.

30 Temmuz 2015 11:35
Yazı Boyutu A- A A+
Kesmeyin, onlar benim çocuklarım

     2014 yılı Kasım ayında Manisa'nın Soma ilçesinin Yırca köyünde kurulacak termik santral için 6 bin zeytin ağacının kesilmesi gündeme gelmişti. Yırca köyü halkının zeytin ağaçlarını kestirmemek için verdiği mücadele ses getirmişti. Bu olayın aynısı bugün İznik'te yaşanıyor. Binlerce zeytin ağacının bulunduğu Boyalıca köyü ovasının içinden doğalgaz boru hattı geçecek. Kesilmesi gündemde olan ağaçlar verimli ve 40 ile 50 yaşları arasında. Ova üzerinden geçirilmesi planlanan doğalgaz boru hattı projesi, bakanlar kurulunca onaylanarak Resmi gazetede yayımlandı.

SEVİM ANA MÜCADELE BAŞLATTI

Zeytin tarlasından geçirilecek boru hattı nedeniyle, yaşları 40 ila 50 arasındaki 70'e yakın zeytin ağacının kesileceğini duyan Sevim Alptekin (65), "Göz nurum, çocuklarım" dediği ağaçların kesilmemesi için tek başına mücadele başlattı. Kendilerine herhangi bir resmi kurumdan tebligat yapılmadığını savunan Alptekin, bakanlar kurulunun, "Acele kamulaştırılması kararlaştırılmıştır" kararnamesi ile şaşkına döndüklerini söyledi. "Çocuklarımı kestirmem" diyen Sevim ana, ferdi olarak başlattığı mücadelesine destek istedi.
Doğalgaz hattının zeytin ağaçlarına zarar vermeyecek başka bir hat üzerinden geçirilmesini isteyen Alptekin, "Doğalgaza karşı değilim, ancak 50 yıllık zeytin ağaçları kesilmesin. Üzerinde bu kadar ürün varken bu ağaçlara nasıl kıyılır, hangi vicdan buna müsaade eder? Bunları kendi ellerimle diktim. Destek istiyorum, zeytinlerimizi kestirmesinler" dedi.
Sevim Alptekin'in eşi Ali Alptekin, Boyalıca ovasından geçecek boru hattının binin üzerinde zeytin ağacını yok edeceğini iddia etti. Alptekin, Orhangazi üzerinden gelecek olan hattın Osmanlı döneminde baharat ticaretinin yapıldığı tarihi Bağdat köprüsünü de yok edeceğini ileri sürdü.
Yaşlı kadının kesilmek üzere kırmızı boya ile işaretlenen zeytin ağaçlarına sarılarak, zeytin dolu dalları sıvazlaması herkesi duygulandırdı.

İZNİK BELEDİYE BAŞKANINDAN CEVAP

Zeytin üreticisinin eleştirilerine cevap veren İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ise doğalgaz ana hattının 34 kilometrelik ihalesinin yapıldığını, 17 kilometrelik kısmının ise bittiğini söyledi. Hattın kalan kısmının çalışmalarının Boyalıca sırtlarında devam edeceğini açıklayan Sargın, "Boyalıcalı arazisinden 7 kilometrelik bir hat geçecek. Önümüzdeki hafta Bursagaz'ın genel müdürü İznik'e gelecek, birlikte çiftçiyi dinleyeceğiz. Zararın asgariye indirilmesi konusunda fikir alışverişinde bulunacağız. Maksadımız kamu yararını gözeterek doğalgazı en hızlı şekilde İznik'e kazandırmak. Vatandaşlarımız bu kış doğalgazla ısınsın istiyoruz. Fakat şunun da altını çizelim, onaylanan proje üzerinde değişiklik yapmak mümkün görünmüyor" dedi.

BURSAGAZ'DAN AÇIKLAMA

Bursagaz'dan yapılan açıklamada ise "Bursagaz olarak doğalgaz dağıtım lisans sınırlarımıza dâhil edilen İznik’e gaz arzını sağlama, temiz enerji kaynağı olan doğalgazın ilçe haklı tarafından biran önce kullanılabilmesi için çalışmaktayız. Şirket olarak 2014 yılı Ağustos ayında temelini attığımız projenin ilk aşaması olan şehir içi alt yapı çalışmalarını hızla tamamlayarak ikinci aşamaya geçmiş bulunmaktayız. Bu kapsamda Botaş Boru Hatları ve Petrol Taşıma A.Ş. ile 11 Kasım 2014 tarihinde yapılan bağlantı anlaşmasına istinaden İznik-Orhangazi/Üreğil mevkiindeki Botaş boru hattından, branşman alınmak suretiyle, İznik ilçesi Çakırca mevkiindeki yüksek basınç şehir besleme istasyonuna kadar olan kısımda, yaklaşık 34 km yüksek basınç doğalgaz boru hattı inşaatı proje çalışmaları başlamıştır. Söz konusu inşaat ile ilgili olarak 24 Nisan 2015 tarihli 29336 sayılı cumhurbaşkanı ve bakanlar kurulu imzasıyla BOTAŞ adına/yararına alınan kamulaştırma kararıyla, ilgili güzergâh tespiti ve kamulaştırma detayları BOTAŞ tarafından yapılmaktadır. Söz konusu boru hattı güzergâhının yaklaşık 21 kilometresi Orman ve Su işleri Bakanlığı sınırlarında kalırken, geri kalan 13 kilometrelik kısım ise şahıs mülkiyetlerini kapsamaktadır. Bu güzergâhtaki mülkiyet tespit ve kamulaştırma çalışmaları BOTAŞ tarafından yürütülürken, şirketimiz kendi görev alanına giren uygulamaların sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için çalışmalarını sürdürmektedir" denildi.

KAYNAK : İHA
Sende Yorum Yap
Adınız Soyadınız :  
Mail Adresiniz :  
Yorumunuz :  
Bu Habere ait yorumlar