HİSARCIK’TA 'OKUL-YAZAR' BULUŞMASI

HİSARCIK’TA 'OKUL-YAZAR' BULUŞMASI

21 Kasım 2013 16:38
Yazı Boyutu A- A A+
HİSARCIK’TA
 Kütahya’nın Hisarcık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan 'Okul-Yazar buluşması' projesi çerçevesinde Yazar Vedat Sağlam Çok Programlı Lise, İmam Hatip Lisesi ve Cumhuriyet Ortaokulunda öğrencilerle bir araya geldi.
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ”Okul - Yazar Buluşması” projesi çerçevesinde Yazar Vedat Sağlam’ ile söyleşiden günler önce getirtilerek öğrencilerin okuması sağlanan Çok Programlı Lise ve İmam Hatip Lisesi öğrencilerine yönelik yazarın Sultan Abdulhamit Han'ın bilinmeyen yönlerinin anlatıldığı “Son Direnişçi” kitabı, Cumhuriyet Ortaokuluna öğrencilerine yönelik ise Çanakkale hikayelerinin anlatıldığı “Anne Babam Döndü” ve “Özgürlüğü Satın Alanlar” isimli kitaplarını okuyan ortaokul ve lise öğrencileri kitapların yazarıyla buluşmanın heyecanın yaşadı.
Okul yazar buluşmasında kitapla ilgili söyleşinin yanında farklı konulara da girdiklerini vurgulayan Yazar Vedat Sağlam,” Söyleşide öğrencilerden Nasıl yazar olunur? Yazar olmanın yolları nelerdir? Veya bizim hikayemiz, şiirimiz, denememiz var, bunu nasıl değerlendirebiliriz? Gibi sorular geliyor. İl dışından geldiğimiz için bu tip sorulara daha çok muhatap oluyoruz. En çokta Sultan Abdulhamit Han'ın bilinmeyen yönlerinin anlatıldığı "Son Direnişçi" isimli kitabımın içeriği ile ilgili sorular geliyor. Ortaokula Çanakkale hikayelerinin anlatıldığı Anne Babam döndü ve Özgürlüğü satın alanlar isimli iki kitap vermiştim. O kitaplarımda Çanakkale’de yaşanmış olan gerçek olayları çocukların seviyesine inerek anlatmış olduğum 13 hikaye vardı. Öğrencilerden Çanakkale’deki şehitlerimizin ruhuna Fatiha okumalarını, eğer mümkün olursa Çanakkale’ye gezi yaparak ecdadımızın orada yaptıklarını ve mezarlarını ziyaret etmelerini istiyorum. Ayrıca öğrencilerden kitapta okudukları hikayeleri sahneye çıkarak anlatmalarını da istiyorum. Daha sonra çocukları motive etmek adına onları diğer arkadaşlarına alkışlatıyorum. Bu arada öğrencilere okumanın önemi ve hayatta başarılı olmanın yöntem ve tekniklerini anlatıyorum.” diye konuştu.
”Okul - Yazar Buluşması” projesinin genel amacının öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak olduğunu belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Cebeci, “ Sene başında arkadaşlarla birlikte planladığımız “Okul-Yazar Buluşması” Projesini hayata geçirdik. Dışarıdan farklı bir sima geldiğinde daha etkili oluyor. Yazar arkadaş söyleşinin yanında öğrencilerimize motivasyona yönelik verimli ders çalışma yöntemleri ile hedef ve yön belirleme konularında da sunum yapmaktadır. Bunlar bizim çocuklarımızın hem akademik hem de sosyal yönden gelişmelerine ve başarılı olmalarına katkıda bulunuyor. Diğer taraftan yazarları çocuklarımızın kendilerini daha rahat hissettikleri okullarına getirerek onları onure ediyoruz” dedi. İha özel haber.
Sende Yorum Yap
Adınız Soyadınız :  
Mail Adresiniz :  
Yorumunuz :  
Bu Habere ait yorumlar
Bu Haberi Okudunuz mu ?
Türkiye
Türkiye'nin ilk deniz füzesi